صفحه 3 ، اقتصاد » روزنامه جهان صنعت
سه شنبه 11 شهریور 1393    Tuesday 2 September 2014
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
 صفحه 3 ، اقتصاد    سه شنبه 11 شهریور 1393  

 
 
 
نوبخت عملکرد یک ساله معاونت برنامه‌ریزی را تشریح کرد؛ احیای سازمان مدیریت تا یک ماه آینده

  پیش‌بینی رشد اقتصادی یک‌ درصدی در نیمه‌ اول سال

گروه اقتصادی- سخنگوی دولت و معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری از احیا سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی تا یک ماه آینده و تدوین برنامه اضطراری برای مباحث مربوط به تحریم در دولت خبر داد و گفت که پیش بینی می‌شود رشد اقتصادی در نیمه نخست امسال به بیش از یک درصد و تا پایان سال به دو درصد برسد.
نشست خبری محمدباقر نوبخت، معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس‌جمهور پیرامون عملکرد یک‌ساله معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس‌جمهور روز گذشته در ساختمان اصلی این معاونت برگزار شد.
معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس‌جمهور پیش‌بینی دولت از رشد اقتصادی شش ماهه ابتدای سال را یک درصد عنوان کرد و گفت: از 2/4 میلیارد دلار منابع مالی آزادشده ایران، هیچ رقمی وارد بودجه نشده است.
وی اظهار داشت: طبق بررسی‌های مرکز آمار، برآوردهای اولیه از رشد اقتصادی نیم درصدی طی شش ماهه نخست امسال حکایت دارد.
نوبخت ادامه داد: البته این رقم تا پایان ماه جاری نهایی می‌شود و پیش‌بینی ما این است که طی شش ماهه نخست امسال بیش از یک درصد رشد اقتصادی داشته باشیم و این رقم تا پایان سال به نزدیک دو درصد خواهد رسید.
وی با بیان اینکه در صورت در نظر گرفتن وضعیت فعلی، تمام اعتبارات عمرانی استانی در سال‌جاری اختصاص خواهد یافت، گفت: همچنین پیش‌بینی می‌کنیم همه طرح‌هایی که قابلیت اتمام در سال‌جاری را داشته باشند در حال حاضر 246 طرح هستند و تا پایان سال به طور کامل تخصیص اعتبار می‌شوند.
نوبخت با بیان اینکه طی سال‌جاری اعتبارات تبصره «22» مربوط به برقراری توازن بین مناطق مختلف نیز به طور کامل تخصیص خواهد یافت، اظهار داشت: بودجه برنامه ششم توسط دولت انجام شده و پیش‌نویس این برنامه با 14 جلد پیوست به دفتر مقام معظم رهبری ارایه شده تا با اصلاحات به ما ابلاغ شود.
وی ادامه داد: در سال گذشته پرداخت اعتبارات 21 هزار میلیارد تومان‌ علاوه بر این دو هزار میلیارد تومان نیز از محل فروش اوراق مشارکت در جهت تادیه پیمانکاران است که در مجموع 23 هزار میلیارد تومان پرداختی ما بود که این رقم در سال 91 معادل 13 هزار و 600 میلیارد تومان بوده است.
شرایط تحریم بر وضعیت تامین منابع تاثیرگذار نیست
نوبخت با اشاره به آخرین گزارش منتهی به ششم شهریور امسال گفت: در این مدت 71 هزار و 821 میلیارد تومان منابع بودجه عمومی شامل درآمدها، واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای و دارایی‌های مالی حاصل شد و به این ترتیب با وجود شرایط تحریم وضعیت منابع نسبت به سال گذشته در همین مدت 5/1 برابر شد که این مساله نشان می‌دهد حتی شرایط تحریم نیز نمی‌تواند در این مورد تاثیرگذار باشد.
هیچ رقمی از دلارهای آزاد شده وارد بودجه نشد
وی با بیان اینکه از 2/4 میلیارد دلار منابع مالی آزاد شده ایران هیچ رقمی وارد بودجه نشده است، گفت: از ابتدای امسال تا ششم شهریورماه امسال 56 هزار میلیارد تومان اعتبارات هزینه‌ای اختصاص یافت که نسبت به مدت مشابه سال قبل 3/1 برابر شده است و اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای نیز نسبت به دوره مشابه سال قبل 7/3 برابر شده است.
به گفته نوبخت، تملک دارایی‌های سرمایه‌ای ملی نیز در این مدت 2/3 برابر شده و دارایی‌های سرمایه‌ای استانی نیز 1/8 برابر شده است که البته این رقم تا هفته قبل 13 برابر بود.
وی تاکید کرد: تخصیص اعتبارات جاری فقط 85 درصد است که این کار در خروج اقتصاد ایران از رکود بسیار موثر است.
پرداخت بدهی پیمانکاران
نوبخت در ادامه با بیان اینکه اعتبار واحدهای آموزشی که نیاز به ترمیم و مرمت داشته‌اند، صددرصد پرداخت شده، اظهار داشت: همچنین 70 درصد اعتبارات تعدادی از طرح‌های مناطق سردسیر پرداخت شده است.
وی با اشاره به حمایت رهبر انقلاب برای اختصاص دو میلیارد دلار برای مهار آب‌های مرزی تصریح کرد: برای طرح‌های ناتمام آب در مناطق مرزی این منابع اختصاص خواهد یافت و نیز سال خوبی برای پرداخت بدهی پیمانکاران خواهد بود؛ همچنین 4810 میلیارد تومان در اسفندماه به پیمانکاران پرداخت شد.
ارایه بودجه 94 به وقت و
 با حذف تبصره‌های تکراری
به گفته معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس‌جمهور، امسال بودجه سال 94 به وقت و به صورت عملیاتی با حذف تمامی تبصره‌های تکراری به مجلس ارایه خواهد شد و نیز از ماه‌های آینده با شکل گرفتن برنامه ششم نوع نگاه و رویکرد دولت ارایه می‌شود.
وی تصریح کرد: برای اینکه به فرهنگ در کنار اقتصاد و خروج از رکود بپردازیم همه دستگاه‌های مربوط فراخوان خواهند شد و از همه اشخاص حقیقی و حقوقی برای برنامه ششم دعوت می‌شود برنامه‌های خود را ارایه داده تا در جهت تدوین استفاده شود.
معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس‌جمهور در پاسخ به فارس گفت: از درآمدهای هدفمندسازی یارانه‌ها فقط سهم صنعت 3400 میلیارد تومان است که در قالب تسهیلات ارزان‌قیمت و پرداخت مابه‌التفاوت سود تسهیلات و سود بانکی پرداخت می‌شود.
وی با بیان اینکه سهم تولید از درآمدهای هدفمندسازی یارانه‌ها 5200 میلیارد تومان است، گفت: در این زمینه عقب نیستیم و قرار نیست از آن پول به بانک‌ها بدهیم؛ چرا‌که سررسید تسهیلات پرداخت شده توسط بانک‌ها تا کنون اعلام نشده است.
رشد 90 درصدی واریزی به خزانه از محل درآمدهای نفتی
نوبخت در ادامه با بیان اینکه طبق قانون 5/14 درصد از منابع حاصل از فروش نفت به شرکت نفت اختصاص داده می‌شود، گفت که 31 درصد از این منابع نیز برای اجرای طرح‌های بخش خصوصی به صندوق توسعه ملی اختصاص می‌یابد و تنها 5/54 درصد از این منابع به ریال تبدیل می‌شود.
وی ادامه داد: تا به حال مجموع درآمد پیش‌بینی شده از محل فروش نفت به طور کامل محقق نشده و حدود 92 درصد آن به خزانه واریز شده است.
معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری با بیان اینکه در حال حاضر کشورهای مختلفی در فضای فعلی آمادگی خرید نفت ایران را دارند گفت: در این مورد راهکارهای لازم تدوین شده و اجرایی خواهد شد.
وی با بیان اینکه تاکنون 32 هزار و 458 میلیارد تومان از این محل حاصل شده است گفت: 5/54 درصد از این رقم به خزانه واریز شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل 4/90 درصد رشد داشته است.
نوبخت در پاسخ به سوالی در مورد پرداخت بدهی دولت به صندوق توسعه ملی بابت برداشت در جهت پرداخت عیدانه کارمندان دولت در سال‌های گذشته نیز گفت: ما هر سال لطف و کرامتی که دولت قبل در این مورد داشته است را با پرداخت دو درصدی به صندوق جبران می‌کنیم.
احتمال اصلاح برخی ارقام بودجه امسال
وی در مورد لایحه خروج از رکود نیز گفت: بودجه سال‌جاری از نظر ما نیازی به اصلاح ندارد مگر در جهت تکمیل لایحه خروج از رکود که ممکن است برخی اعداد بودجه اصلاح شود.
معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری در مورد میزان تحقق حماسه اقتصادی در کشور نیز گفت: اینکه برای دو سال متوالی رشد منفی اقتصاد کشور به رشد مثبت تبدیل شود و تورم بالای 45 درصد را مهار کنیم به معنی ایجاد حماسه اقتصادی است.
بررسی ‌برای احیای سازمان مدیریت
نوبخت در مورد چگونگی احیای سازمان مدیریت نیز گفت: قرار است این کار طی ماه آینده انجام شود و در این مورد سناریوهای مختلفی مطرح است که در حال دریافت و بررسی نظر کارشناسان هستیم.
وی توضیح داد: در حال حاضر سازمان با مشکلی روبه‌رو نیست و با ایجاد دو معاونت در ریاست جمهوری کارهای لازم انجام می‌شود بنابراین اینکه برخی می‌گویند دولت موضوع احیای سازمان مدیریت را فراموش کرده درست نیست.
نوبخت ادامه داد: برای هویت‌بخشی به سازمان مدیریت سناریوهای متفاوتی مطرح است از جمله اینکه به صورت سازمان مدیریت احیا شود یا سازمان برنامه و بودجه یا اینکه به عنوان معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی ادامه فعالیت دهد یا وضع دیگری داشته باشد که تا ماه آینده برای انتخاب یکی از این حالت‌ها به جمع‌بندی خواهیم رسید.
2906 طرح نیمه‌تمام
 میراث دولت دهم
وی در مورد اجرای طرح‌های نیمه‌تمام دولت قبل نیز گفت: 2906 طرح نیمه‌تمام در دولت قبل وجود داشت که البته هر طرح برای خودش شامل چهار یا پنج پروژه است.
نوبخت افزود: اجرای این طرح‌ها 400 هزار میلیارد تومان منابع مالی نیاز دارد و البته بسیاری از طرح‌ها در حال حاضر دارای توجیه اقتصادی نیستند که در مورد اجرای این طرح‌ها بازنگری خواهد شد.
وی همچنین با اشاره به مصوب شدن برخی طرح‌ها در سفرهای استانی دولت یازدهم گفت: طرح‌هایی که در این سفرها مصوب شده‌اند در اسفند‌ماه امسال افتتاح خواهند شد.
مکانیسم پرداخت بدهی
40 هزار میلیارد تومانی بانک‌ها
نوبخت در خصوص پرداخت بدهی 40 هزار میلیارد تومانی به بانک‌ها در لایحه خروج از رکود تصریح کرد: برای پرداخت بدهی به بانک مرکزی و تسویه بدهی‌های گذشته از مکانیسم بودجه و قانون پولی و بانکی و منابعی که در اختیار داریم انجام خواهد شد و البته بند «ب» ماده «26» قانون نیاز به اصلاح دارد که در لایحه پیش‌بینی شده است.
احیای سازمان مدیریت
نوبخت با اعلام اینکه تا یک ماه آینده سازمان برنامه و بودجه احیا می‌شود، گفت: در این مورد سناریوهای مختلفی مطرح است که در حال دریافت و بررسی نظر کارشناسان هستیم. در حال حاضر سازمان با مشکلی روبه‌رو نیست و با ایجاد دو معاونت در ریاست جمهوری کارهای لازم انجام می‌شود‌ بنابراین اینکه برخی می‌گویند دولت موضوع احیای سازمان مدیریت را فراموش کرده درست نیست.
وی خاطرنشان کرد: برای هویت‌بخشی به سازمان مدیریت سناریوهای متفاوتی مطرح است از جمله اینکه به صورت سازمان مدیریت احیا شود یا سازمان برنامه و بودجه یا اینکه به عنوان معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی ادامه فعالیت دهد یا وضع دیگری داشته باشد که تا یک ماه آینده برای انتخاب یکی از این حالت‌ها به جمع‌بندی خواهیم رسید.
معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس‌جمهور در خصوص کسری صندوق پس‌انداز مسکن و نامه وزیر مسکن و رییس‌کل بانک مرکزی به رییس‌جمهور گفت: راجع به این موضوع نامه به شخص رییس‌جمهور بوده و بعد از جمع‌بندی و نظر رییس‌جمهور به این سوال پاسخ می‌دهم که البته زمان خاصی نمی‌توان عنوان کرد.
80 هزار میلیارد بدهی دولت به بانک‌ها
نوبخت افزود: عدد دقیقی راجع به بدهی دولت به نظام بانکی ندارم اما صحبت از 70 تا 80 میلیارد تومان بدهی است.
وی در پاسخ به این سوال فارس که مقام معظم رهبری فرمودند احیانا اگر لایحه خروج از رکود دولت در مواردی با سیاست‌های اقتصاد مقاومتی همخوان نیست موانع آن برطرف شود، عنوان کرد: فکر می‌کنیم این برنامه در راستای اقتصاد مقاومتی طراحی شده و تاکتیک‌، سیاست‌ها و پی‌ریزی اقتصاد سالم است که می‌تواند در برابر تکانه‌های خارجی مقاومت کند و نه تنها در این خصوص نسبت به موارد گفته شده از سوی مقام معظم رهبری توصیه شد بلکه اقدام جدی انجام می‌شود تا نگرانی‌ها رفع شود و خود را از آسیب‌ها مصون بدانیم و این موضوع در دستور کار است.
انتشار 3 هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت در سال‌جاری
نوبخت با تاکید بر اینکه همبستگی مستقیم میان نرخ تورم و ارز وجود دارد، خاطر‌نشان کرد: سه هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت در بودجه امسال پیش‌بینی شده است.
معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی با اشاره به اینکه بند «ق» تبصره «2» قانون بودجه 93 در بودجه 94 نیز ارایه خواهد شد، اظهار داشت: این بند مربوط به پرداخت 100 میلیارد دلار برای BUT صنعت نفت خواهد بود.

 

پورمحمدی؛ از دولت احمدی‌نژاد تا دولت روحانی: مدیری توانمند، فراتر از دولت‌ها و معتقد به منطق اقتصاد
با وجود برخی تخلفات اقتصادی و سوء‌مدیریت‌های مختلف در سال‌های اخیر و در دولت قبل، وجود برخی کارشناسان و مدیران اقتصادی موجب شد که حداقل‌هایی از مدیریت عقلایی معتقد به منطق اقتصادی و نظام تدبیر در اقتصاد کشور را در دولت قبلی و دولت  فراتر از جناح‌ها و مناسب برای هر دولتی  شاهد باشیم که درک مناسبی از مفهوم مدیران کارآمد در هر شرایطی را به اثبات رساندند و ثابت کردند که در هر دولتی و با هرجناح سیاسی، می‌توان حداقل‌هایی از توان کارشناسی و مدیریتی را به اثبات رساند.
به گزارش بولتن‌نیوز، این کارشناسان و مدیران توانمند اقتصادی چه در دولت آقای احمدی‌نژاد و چه در دولت آقای روحانی به سبب توانایی و کارآمدی و آگاهی از توان مدیران و کارشناسان و ساختار بازارها و اقتصاد کشور و همچنین آشنایی با سیاست‌های کلان اقتصاد و سمت‌ها و پست‌های مدیریتی و شرایط محیطی و بین‌المللی اقتصاد ایران توانسته‌اند در سمت‌های مختلف ایفای نقش کنند و حتی با وجود حاشیه‌سازی و جوسازی رسانه‌ای علیه آنها به خاطر عدم دخالت در برخی سوء‌مدیریت‌های سال‌های قبل، نه‌تنها از خود دفاع کرده و اتهامات علیه آنها کارساز نبوده بلکه دولتمردان و مسوولان دولت یازدهم نیز به این نتیجه رسیده‌اند که در دولت کنونی نیز باید از توان و تجربه و درایت آنها بهره ببرند.
یکی از مدیران موردنظر ما، حمید پورمحمدی، قائم مقام سابق بانک مرکزی دولت دهم و معاون برنامه‌ریزی معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی در دولت روحانی است که فراتر از عملکرد جناحی و سیاسی، دغدغه تحقق منطق مدیریت اقتصادی را داشته است و به همین خاطر توانست از برخی مشکلات و سوء‌مدیریت‌ها در گذشته جلوگیری کند و توانمندی نسبی در مدیریت کشور ایجاد کند.
وی علاوه بر سمت‌های مدیریتی در بانک مرکزی و وزارت اقتصاد، به خاطر آشنایی با افراد توانمند و بدنه کارشناسی کشور و همچنین مدیران آگاه به مسایل اقتصاد ایران، ‌نه‌تنها از لیست مدیران اقتصادی کشور حذف نشد بلکه به عنوان مشاور مسوولان اقتصادی کشور طرف مشاوره و مذاکره و گفت‌وگو قرار گرفت تا با مدیرانی آگاه و توانمند برای اداره اقتصاد کشور و نظام بانکی مورد استفاده قرار گیرند.
آگاهی پورمحمدی از ساختار نظام بانکی واقتصادی کشور، آشنایی‌اش با مشکلات ساختاری اقتصاد و تجربه ارزشمندی که به خاطر کار در معاونت‌ها و سمت‌های مختلف نهادهای مهم اقتصادی کشور داشته است، موجب شد که ‌اکنون به‌عنوان معاونت برنامه‌ریزی یکی از مهم‌ترین نهادهای اقتصادی کشور، یعنی معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس‌جمهور مشغول به کار باشد و نه‌تنها باعث حذف او نشد بلکه وفاداری او را به ادبیات مدیریت و اقتصاد فراتر از جناح‌های سیاسی و با درک منافع ملی و مصالح کشور به اثبات رساند.
با وجود اتهاماتی که به برخی مدیران دولت قبلی وارد کردند در مورد ایشان، این اتهامات کارساز نبود و سرانجام او توانست با اثبات سوابق و کارنامه کاری خود، از مسیر اتهامات مطرح شده خارج شود. اخیرا تعدادی از رسانه‌ها نیز سعی دارند که پورمحمدی را به سوء‌مدیریت‌های قبلی ارتباط دهند اما با وجود اتهامات مختلفی که مطرح می‌کنند اما در هیچ موردی، دلیل و سندی مبنی بر اثبات این ادعاها و اتهامات وجود ندارد.
به نظر می‌رسد برخی به خاطر تسویه‌حساب‌های قومی و زبانی و برای آنکه مثلا کسی از فلان شهر و فلان استان مطرح نباشد و نیز به خاطر مخالفت با همشهری‌های در پورمحمدی به دنبال طرح مسایلی هستند که در شان جایگاه مدیران ارشد دولت و اقتصاد نیست و نباید به خاطر این‌گونه مسایل و خرده فرهنگ‌ها مانع استفاده از مدیران توانمند شویم.
اینکه به خاطر هم‌زبانی و همشهری بودن پورمحمدی با فلان مدیر بانکی یا فلان فرد در فلان پرونده یا فلان نماینده یا مسوول اقتصادی به حاشیه‌سازی بپردازند و همه یک گروه از مدیران را به خاطر آنکه از فلان زبان و فلان منطقه کشور هستند، هدف قرار دهند با منطق مدیریت و اخلاق و اقتصاد و علم متناسب نیست.
نباید به یک مدیر توانمند به خاطر آنکه همشهری فلانی بوده و فلانی بهمان کار را کرده چنین نسبت‌ها و اتهاماتی وارد کرد. پورمحمدی فردی بوده که آشنایی مناسبی با بیش از 30 بانک و موسسه مالی کشور و همچنین با فعالان نظام بانکی و اقتصادی کشور داشته است.
وی اکثر مدیران بانکی و اعضای هیات مدیره بانک‌ها را به خوبی می‌شناسد و همچنین از کارآمدی و توان مدیران کشور با خبر است و به همین خاطر ارزیابی خوبی از توان کارشناسی افراد ومدیران دارد و در نتیجه قادراست پیشنهادهای موثری برای بهبود مدیریت بانک‌ها ارایه دهد وافرادی را برای پست‌های مدیریتی و هیات‌مدیره‌ها پیشنهاد کند که قادرند شرایط نظام بانکی کشور پس از سال‌ها فشار و سوء‌مدیریت را با روند بهبود همراه سازند. پورمحمدی در دولت قبلی بارها در برابر برخی انتخاب‌ها و پست وسمت‌ها مخالفت و مقاومت کرد و در مورد انتخاب برخی افراد نظرمنفی داشت و همچنین در مورد انتخاب برخی مدیران، پیشنهادهای راهگشا ارایه داد اما سرانجام آنچه در نظام مدیریتی و بانکی کشور اتفاق افتاد، تنها بستگی به نظریک نفر نداشته است و بنابراین بی‌انصافی است که مسوول آنچه در نظام بانکی رخ داد را به او یا برخی دیگر از مدیران نسبت دهیم. بلکه منصفانه آن است که به نقش مدیران ارشد اجرایی کشور در آن زمان نیز توجه شود.
اما متاسفانه برخی افراد و رسانه‌ها و برخی اشخاص رقیب، سعی دارند سوء‌مدیریت گذشته نظام بانکی و مدیران و برخی پرونده‌های مطرح را به ایشان یا برخی دیگر از افراد نسبت دهند که نه‌تنها نقش موثری در آنها نداشته‌اند بلکه شواهد موجودنشان می‌دهد که پورمحمدی در بسیاری از موارد، ‌انتخاب مدیران، صدور مجوز فعالیت و تصمیم‌گیری‌ها ‌نه‌تنها موافقت خود را اعلام نکرده بلکه عملا مخالفت کرده و خواستار بهبود شرایط بوده است.
امروز مدیران و مسوولان دولت آقای روحانی، از رییس‌جمهور گرفته تا معاون اول و اشخاص موثر اقتصادی کابینه به خوبی به توانایی آقای پورمحمدی آگاهی دارند و وضعیت حقوقی و قضایی و کارنامه او را بررسی کرده و با آگاهی از تسلط، سابقه کار، مدیریت، دانش و توان پورمحمدی، از این مدیر و کارشناس با تجربه و توانمند کشور برای بهبود شرایط اقتصاد کشور، تقویت مدیریت و نظام برنامه‌ریزی و حتی بهبود مدیریت کشور و... استفاده کرده‌اند.
بنابراین با توجه به سوابق و خوشنامی ایشان و عدم نفوذ و اثرگذاری اتهاماتی که علیه ایشان وارد شده است و همچنین آگاهی و‌آشنایی ایشان با مسایل مدیریتی و اقتصادی، لازم است که از این چهره‌های مدیریتی، ‌فارغ از هر‌گونه دیدگاه جناحی و سیاسی به خوبی استفاده شود و نباید کار کردن مدیران با یک دولت یا یک جناح سیاسی، مانعی برای استفاده از افراد توانمند در سایر دولت‌ها و شرایط سیاسی و مدیریتی شود.
به‌خصوص از آن جهت که اقتصاد ایران خود را برای خروج از رکود و تورم آماده می‌کند و تمام تلاش‌ها برای بهبود مدیریت و روش‌ها و سیاست‌ها به کار گرفته شده است و از آن جهت که اقتصاد کشور در شرایط تحریم با برخی محدودیت‌ها مواجه است و لازم است که افراد آگاه و باتجربه مانند پورمحمدی برای کاهش اثرات تحریم و خروج از آن تلاش کنند و... .
بنابراین شایسته است که با شستن چشم‌ها و پاک کردن دل‌ها و افکار و همچنین با توجه به ضرورت حس همدلی، همکاری و آرامش از چنین مدیران با تجربه و متخصصی استفاده شود.همچنین با توجه به سخنان امروز رییس‌جمهور ‌که بر ضرورت همکاری بین گروه‌ها و جناح‌های مختلف سیاسی و رعایت اعتدال و میانه‌روی تاکید داشتند و اعلام کردند که کارشناسان دولت‌ها و جناح‌های مختلف کشور در حال خدمت به مردم و کشورهستند بنابراین شایسته است که در ارتباط با مدیران توانمند که در دولت‌های قبل کار می‌کرده‌اند با دید روشنگری و شفافیت و به‌کار‌گیری توان بدنه مدیریتی و کارشناسی کشور عمل و به جای ایجاد شک و شبهه و اتهام‌زنی، از مدیران توانمند کشوردعوت کنیم که به تقویت فضای آرامش، همدلی، همکاری و اعتدال کمک کنند و تمام توان خود را به قصد خدمت به کشور به کار بگیرند.

 

سیف اعلام کرد؛ حذف صفرهای پول ملی در زمان تورم تک‌رقمی
رییس کل بانک مرکزی با اعلام اینکه قرار است استانداران لیست بنگاه‌های نیازمند سرمایه در گردش را ارایه کنند، گفت که‌ حذف سه یا چهار صفر حتما باید اتفاق بیفتد اما بررسی‌های ما نشان می‌دهد بهتر است در زمانی انجام شود که تورم تک‌رقمی شود و ثبات را در اقتصاد شاهد باشیم.
به گزارش مهر، ولی‌الله سیف در حاشیه نشست استانداران سراسر کشور در جمع خبرنگاران درباره برنامه بانک مرکزی برای حذف صفرهای پول ملی گفت: حذف سه یا چهار صفر حتما باید اتفاق بیفتد اما بررسی‌های ما نشان می‌دهد بهتر است در زمانی انجام شود که تورم تک رقمی شود و ثبات را در اقتصاد شاهد باشیم.
وی افزود: در آن هنگام یکی از اقدامات حذف سه یا چهار صفر خواهد بود و برای هر دوی این موارد کارشناسی شده و دیگری هم نیاز کشور به قطع اسکناس متناسب با شرایط روز است.

ساماندهی بدهی‌های دولت در دستور کار وزارت اقتصاد
رییس مرکز نوسازی و تحول اداری وزارت اقتصاد با اشاره به برنامه این وزارتخانه برای ساماندهی بدهی‌های دولتی، از راه‌اندازی سامانه اموال منقول و غیرمنقول دولت در آینده نزدیک خبر داد.
به گزارش فارس، سیدمصطفی رضوی، مشاور وزیر اقتصاد و رییس مرکز نوسازی و تحول اداری وزارت اقتصاد در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه سند راهبردی وزارت اقتصاد سعی شده در بالاترین سطح به طور جدی پیگیری و اجرایی شود، گفت: این تحول ابتدا مربوط به وزارت اقتصاد و سپس در کل کشور پیگیری خواهد شد.
وی ادامه داد: در این سند راهبردی اولویت‌ها، اهداف و اقدامات وزارتخانه در سطح تمام واحدهای تابعه بازبینی می‌شود.
رییس مرکز نوسازی و تحول اداری وزارت اقتصاد با بیان اینکه افزایش سطح کیفی خدمات، شفافیت و پاسخگویی از مهم‌ترین مباحث سند راهبردی وزارت اقتصاد است، گفت: با کمک این طرح تصمیم‌گیری‌های اقتصادی در چارچوب قابل اعتماد انجام خواهد شد.
مشاور وزیر اقتصاد گفت: از اقدامات در حال پیگیری در سطح وزارت اقتصاد ایجاد واحد ثبت بدهی‌های دولتی از گذشته به بخش خصوصی و پیمانکاران است و با توجه به ارقام متفاوت این امر در سامانه الکترونیکی ساماندهی خواهد شد.
رضوی تاکید کرد: متاسفانه آمار اعلام شده یک تا سه برابر متفاوت از آن چیزی است که اعلام شده است و با توجه به پراکندگی مجموعه منابع دولت در سطح کشور اقدامات لازم در حال انجام است.

سقف وام مسکن روستایی ۱۵ میلیون تومان شد
معاون بازسازی مسکن روستایی بنیاد مسکن با تایید تصویب افزایش سقف تسهیلات مسکن روستایی به ۱۵ میلیون تومان گفت که به دلیل اینکه رییس کل بانک مرکزی و مدیران عامل بانک‌ها در جلسات حضور داشتند و با تصویب این موضوع موافق هستند، مشکلی در پرداخت نخواهد بود.عزیزالله مهدیان به فارس گفت: هیات دولت با افزایش
5/2 میلیون تومانی تسهیلات مسکن روستایی و پرداخت 15 میلیون تومان برای نوسازی هر واحد مسکونی روستایی موافقت کرده است بنابراین به دلیل اینکه رییس کل بانک مرکزی و مدیران عامل بانک‌ها در جلسات بررسی پرداخت تسهیلات حضور داشتند و با تصویب این موضوع موافق هستند مشکلی در پرداخت نخواهد بود.
مهدیان خاطر‌نشان کرد: این سقف وام برای سال‌جاری است و قطعا برای سال آینده پیشنهاد افزایش سقف باز هم ارایه خواهد شد.

نشریه الکترونیک بانک تجارت برای روابط عمومی‌ها
همزمان با هفته بانکداری اسلامی، روابط عمومی بانک تجارت اقدام به انتشار یک نشریه الکترونیک ویژه کارگزاران استانی روابط عمومی سازمان‌ها و شرکت‌ها با عنوان  اختیار- مسوولیت- حرفه‌ای‌گرایی‌» کرده است‌.
به گزارش «جهان صنعت» به نقل از روابط عمومی بانک تجارت، این نشریه الکترونیک که با رویکرد معرفی دیدگاه‌های بانک تجارت در حوزه راهبری شبکه کارشناسان استانی روابط عمومی سازمان‌ها و شرکت‌ها منتشر شده مشتمل بر چند گفت‌و‌گوی اختصاصی با تقی پور مدیرکل روابط عمومی سازمان تامین اجتماعی، زارعیان رییس روابط عمومی شرکت مخابرات، سلطانی‌فر استاد ارتباطات و کاظم‌پور رییس اداره روابط عمومی بانک تجارت و مقالاتی از احمد یحیایی ایله‌ای، پدرام الوندی و هوشنگ عباس‌زاده است.

قدردانی معاون رییس‌جمهور از بانک اقتصادنوین
طی مراسمی با حضور معصومه ابتکار معاون رییس‌جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط‌زیست و گری لوییس هماهنگ کننده و نماینده مقیم برنامه توسعه ملل متحد در جمهوری اسلامی ایران از بانک اقتصادنوین قدردانی شد.  
به گزارش «جهان صنعت» به نقل از روابط عمومی بانک اقتصادنوین، همزمان با روز ملی یوزپلنگ آسیایی و با حمایت بانک اقتصادنوین مراسم نکوداشت «محیط‌بانان برجسته و فعالان پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی» برگزار شد که در این مراسم از حمایت‌های بانک اقتصادنوین قدردانی شد.حسن معتمدی، مدیرعامل بانک اقتصادنوین در این مراسم طی سخنانی با اشاره به اهمیت حفظ منابع طبیعی و محیط‌زیست، گفت: بانک اقتصادنوین به عنوان یک بنگاه اقتصادی در سال‌های گذشته کوشیده است علاوه بر ایفای وظیفه در بازار پولی و مالی کشور، در عرصه‌های اجتماعی و فرهنگی نیز نقش موثر و تاثیرگذار ایفا کند. 

 
     
 

 آرشیــو صفحات

 

 

 

   

 

 آرشیــو PDF

 

 

 

   

ویژه نامه های پیشین
عناوین
1
 صفحه اول
2
 ایران
3
 اقتصاد
4
 جهان
5
 بورس
6
 جدول بورس
7
 صنعت
8
 فرهنگ و هنر
9
 فناوری اطلاعات
10
 مسکن و عمران
11
 بورس
12
 بازرگانی
13
 انرژی
14
 جامعه
15
 ورزش
16
 روزنامچه