صفحه 3 ، اقتصاد » روزنامه جهان صنعت
شنبه 3 آبان 1393    Saturday 25 October 2014
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
 صفحه 3 ، اقتصاد    شنبه 03 آبان 1393  

 
 
 
سخنگوی دولت خبر داد‌؛ ایجاد 400 هزار شغل جدید در تابستان

  تعداد بیکاران کشور 2/2 میلیون نفر است

معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس‌جمهور با بیان اینکه تابستان امسال 400 هزار شغل جدید در کشور ایجاد شد، گفت‌: دو میلیون و 200 هزار بیکار در کشور وجود دارد‌.
محمدباقر نوبخت با اشاره به کاهش قیمت نفت که در نتیجه تحریم‌ها علیه این کشور است، اظهار کرد‌: تولید روزانه نفت در کشورمان چهار میلیون بشکه است که به دلیل تحریم‌هایی که علیه جمهوری اسلامی ایران تحمیل کرده‌اند، درآمدهای نفتی کشور تقلیل یافته است‌.
معاون رییس‌جمهور و سخنگوی دولت با اشاره به اینکه در شش ماهه نخست امسال به صورت سرجمع 24 هزار و 400 میلیارد تومان برای اجرای طرح‌های عمرانی در کشور سرمایه‌گذاری شده است، ادامه داد‌: میزان سرمایه‌گذاری در طرح‌های عمرانی کشور امسال نسبت به سال قبل 5/12 برابر افزایش یافته است‌.
نوبخت با اشاره به اینکه 113 هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی در دولت یازدهم که 59 درصد آن مربوط به سرمایه در گردش واحدهای تولیدی متوقف شده بود، پرداخت شده است، بیان کرد‌: به همین دلیل رشد سرمایه‌گذاری نسبت به سال گذشته 7/5 درصد رشد داشته است‌.
معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس‌جمهور سپس از وجود دو میلیون و 200 هزار بیکار در کشور خبر داد و عنوان کرد‌: دولت با تمام توان خود در تلاش است که با ایجاد زمینه‌های اشتغال در جهت جذب بیکاران قدم بردارد‌.
سخنگوی دولت با بیان اینکه این دولت از همان ابتدا با مشکلاتی که دشمنان نظام ایجاد کرده بودند، روبه‌رو شد، افزود‌: زورگویی‌های بین‌المللی سبب شده بود که تولید نفت‌خام از چهار میلیون بشکه به یک میلیون بشکه کاهش یابد، به همین دلیل شخصی که مردم انتخاب کردند، با یک چهارم منابعی که جمهوری اسلامی توان استفاده از آنها را داشت، کار را آغاز کرد‌. وی با اشاره به ایجاد 400 هزار شغل جدید در تابستان امسال تصریح کرد‌: امروز تورم از 40 درصد به 20 درصد کاهش یافته، اما سوال مردم این است که چرا اجناس گران‌تر شده‌اند؟‌!
نوبخت اضافه کرد‌: باید گفت که کاهش تورم به معنای کاهش قیمت‌ها نیست، بلکه رشد قیمت‌ها با سرعت کمتری صورت می‌گیرد وگرنه دولت مدعی نیست که قیمت‌ها را کاهش داده است، از این‌رو نخستین اقدام این بوده که تب بیماری اقتصادی را که 40 درجه بوده، پایین بیاورد و به غیر از مسایل درمانی چیز دیگری را نتوانسته‌ایم ارزان کنیم که در این خصوص دولت چهار هزار و 800 میلیارد تومان برای بخش درمان تخصیص داده است‌.
ساخت 300 هزار خانه برای مزدوجین
سخنگوی دولت از برنامه دولت برای ساخت هر سال 300 هزار واحد مسکونی برای مزدوجین خبر داد و متذکر شد‌: دولت هر سال یک‌هزار و 200 میلیارد تومان در این بخش تسهیلات پرداخت خواهد کرد‌.
رشد سرمایه‌گذاری در طرح‌های عمرانی
سخنگوی دولت در بخش دیگر از سخنان خود گفت‌: پنج هزار و 727 میلیارد تومان امسال به بخش تولید پرداخت شده و دولت در سال‌جاری 24 هزار میلیارد تومان به طرح‌های عمرانی اختصاص داده است‌.
نوبخت با اشاره به اینکه در زمان تحویل دولت هیچ اعتباری برای اجرای طرح‌ها نبود و با وجود اینکه در سه ماهه اول سال 92 بودجه‌ای نداشتیم و بودجه همان سال در تیرماه اعلام شد، ولی در شش ماهه اول سال‌جاری 24 هزار و 400 میلیارد تومان برای طرح‌های عمرانی بودجه اختصاص یافته است که شاهد تحقق 72 درصدی منابع پیش‌بینی‌شده دولت در بودجه هستیم‌.
وی با اشاره به اینکه نسبت سرمایه‌گذاری در طرح‌های عمرانی کشور در شش ماهه اول امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل 5/12 برابر افزایش یافته است، افزود‌: در این زمینه بخش‌خصوصی نیز 113 هزار میلیارد تومان از تسهیلات بانکی استفاده کرده است که 53 درصد آن برای ادامه فعالیت واحدهای تولیدی تعطیل شده بود‌.
معاون رییس‌جمهور و سخنگوی دولت ادامه داد‌: دولت تمام تلاش خود را می‌کند تا بتواند طرح‌های نیمه‌تمام عمرانی را به پایان برساند و برای این کار ابتدا دولت خود سرمایه‌گذاری کرد تا بخش‌خصوصی را هم تشویق به سرمایه‌گذاری کند‌.
شرایط ما رکود تورمی است
 نوبخت اظهار کرد‌: شرایط ما رکود تورمی است، هرچند رشد اقتصادی منفی دو سال گذشته را در نیم سال اول سال‌جاری به 6/4 رشد مثبت تبدیل کرده‌ایم ولی این به معنای رونق اقتصادی نیست‌.
معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس‌جمهور تصریح کرد‌: دولت دبیر و امید به دور از پرداختن به مسایل حاشیه‌ای با تلاش شبانه‌روزی خود در تلاش است تا نیازهای مردم را فراهم کند و با وجود اینکه در مسایل سیاسی می‌توانیم اختلافاتی داشته باشیم ولی در اجرای مسایل عمرانی و حل مشکلات مردم باید در کنار یکدیگر قرار بگیریم و مشکلات کشور را حل کنیم‌.
نوبخت در بخش دیگری از سخنان خود از تخصیص 100 درصدی اعتبارات عمرانی استان آذربایجان‌شرقی تا پایان سال‌جاری خبر داد و گفت‌: اعتبارات تبصره 22 نیز در این استان صد در صد تحقق خواهد یافت‌.
وی از اختصاص یک‌هزار میلیارد تومان اعتبار برای تکمیل طرح‌های مسکن مهر در کشور از سوی دولت خبر داد و افزود‌: در شهرستان بناب نیز دولت آماده است طرح‌های نیمه‌تمام استانی و ملی را که در این شهرستان در حال اجرا هستند، تکمیل و مورد بهره‌برداری قرار دهد و این دولت در نظر دارد به‌جای شروع طرح‌های جدید تمام طرح‌های نیمه‌تمام را تکمیل کند و مورد بهره‌برداری قرار دهد‌.
نوبخت با تاکید بر مدیریت صحیح و هدفمند کشور گفت‌: طوری باید برنامه‌ریزی کنیم که برای شرایط روزهای سخت نیز برنامه داشته باشیم و بتوانیم کشور را در هر شرایطی به نحو مطلوب اداره کنیم‌.

 

اعلام میزان بدهی  دولت و بخش‌خصوصی به بانک ملی؛
نیمی از معوقات متعلق به 54 نفر است
مدیرعامل بانک ملی ایران گفت‌: معوقات بخش‌خصوصی به بانک ملی ۱۳ هزار میلیارد تومان است‌. عبدالناصر همتی اظهار کرد‌: متاسفانه بخش‌خصوصی بدهی سنگینی به بانک ملی دارد که نیمی از معوقات این بانک از بخش‌خصوصی متعلق به ۵۴ نفر است‌. وی با اشاره به اینکه دولت ۱۵ هزار میلیارد تومان به بانک ملی بدهکار است، اظهار کرد‌: میانگین سودی که دولت به بانک پرداخت می‌کند نزدیک به هشت درصد بوده که رقم پایینی است‌.
همتی با اشاره به اینکه مذاکراتی با بدهکاران برای وصول مطالبات صورت گرفته است، گفت‌: به دنبال این هستیم تا با مذاکره و همکاری مطالبات و معوقات بانک ملی را وصول کرده یا اینکه زمان سررسید را تمدید کنیم‌.
وی با بیان اینکه طی یکسال گذشته بانک ملی از ریل خارج شده بود، گفت‌: بانک ملی ایران با مشکلات بسیاری روبه‌رو بوده که البته هنوز هم این مشکلات وجود دارد‌. او با اشاره به اینکه بانک ملی از بانک‌های پرافتخار ایران محسوب می‌شود، افزود‌: یکی از بنگاه‌های بزرگ اقتصادی در سطح کشور بانک ملی ایران است‌. همتی تاکید کرد‌: در گذشته صدمات سنگینی به بانک ملی ایران وارد شد و بسیاری از ساختارها در این بانک مورد صدمه قرار گرفت اما پس از آن فضای امنیتی در بانک ایجاد شده است‌.
همتی تصریح کرد‌: در حال حاضر مانده تسهیلات تکمیلی بانک ملی ۱۲ هزار میلیارد تومان با نرخ ۱۱ درصد بوده و این درحالیست که پول را در کشور با نرخ ۲۲ درصد جمع‌آوری می‌کنیم‌.
وی با بیان اینکه اقتصاد کشور بانک محور است، گفت‌: ۸۵ درصد تامین مالی کشور از طریق بانک‌ها اتفاق می‌افتد که رقم قابل توجهی بوده و باید در تمامی برنامه‌ریزی‌ها لحاظ شود‌. او تصریح کرد‌: دولت برای اجرای طرح‌های توسعه‌ای خود به منابع مالی بانک‌ها نیاز دارند و باید از برخی صحبت‌ها علیه بانک‌ها خودداری شود و حتی اگر بانک‌ها مشکل داشته باشند باید مورد حمایت قرار گیرند‌.
وی با اشاره به اینکه در مقایسه با بانک‌ها منبعی برای تامین مالی طرح‌های توسعه‎ای در کشور وجود ندارد، گفت‌: امسال نسبت به سال گذشته 40 درصد با افزایش پرداخت تسهیلات سرمایه در گردش به واحدهای صنعتی و تولیدی روبه‌رو بوده‌ایم که خواست دولت نیز همین بوده است‌.
همتی با اشاره به اینکه بانک باید به عنوان محور توسعه مورد توجه قرار گیرد، اظهار کرد‌: شاخص‌های اقتصادی دولت نشان از روند رو به رشد توسعه و رونق اقتصادی در کشور است که بانک‌ها در این بین نقش اساسی دارند‌.
مدیرعامل بانک ملی ایران با بیان اینکه بانک ملی ایران در شرایط سخت عملکرد بهتری از سایر بانک‌های کشور داشته است، اظهار کرد‌: دولت با مشکل اساسی در پرداخت وام ازدواج روبه‌رو بود که بانک ملی در یک مرحله نزدیک به 10 هزار میلیارد تومان تسهیلات در این زمینه پرداخت کرد‌.


برنامه دولت برای کاهش نرخ سپرده قانونی بانک‌ها به ۱۰ درصد

یک کارشناس مطلع اقتصادی از برنامه دولت برای کاهش نرخ سود تسهیلات بانکی و نرخ سپرده قانونی بانک‌ها خبر داد و گفت‌: این سیاست‌ها به منظور خروج از رکود و افزایش توان تسهیلات دهی بانک‌ها در دستور کار است‌.
ابوالقاسم حکیمی‌پور با اعلام خبر یادشده اظهار کرد‌: در ماه‌های اخیر دولت چند برنامه را برای سیستم بانکی در دستور کار قرار داده که طی تازه‌ترین بررسی‌ها تیم اقتصادی طرح کاهش نرخ سود تسهیلات بانکی به منظور رونق تولید و همچنین کاهش نرخ ذخیره قانونی را مطرح کرده است‌. وی با اشاره به سیاست‌های انبساطی دولت گفت‌: زمانی که رکود وجود دارد یا نرخ سود تسهیلات کاهش پیدا می‌کند یا نرخ سود سپرده قانونی اما با توجه به وضعیت موجود، دولت هر دو سیاست را مد نظر قرار داده است‌.
احتمال کاهش نرخ سود تسهیلات
این کارشناس اقتصادی همچنین تاکید کرد‌: احتمالا طی سه ماه پایانی سال هر دو این سیاست‌ها محقق می‌شود تا شاهد شکوفایی اقتصادی و بهبود فضای کسب و کار باشیم‌. حکیمی‌پور ضمن اشاره به اینکه در طرح جدید نگاه ویژه‌ای به بخش‌خصوصی وجود خواهد داشت، افزود‌: باید در نظر داشت که منابع بانک‌ها محدود است و امکان پاسخگویی به تقاضای تمام تسهیلات وجود ندارد‌. وی با تاکید بر اینکه هنوز بررسی‌ها برای تعیین نرخ جدید ذخیره قانونی نهایی نشده است، گفت‌: این سیاست‌ها به منظور خروج از رکود و تقویت توان تسهیلات‌دهی بانک‌ها اجرایی می‌شود و آثار خیلی خوبی را به همراه خواهد داشت‌. این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه دولت باید سیاست‌هایی را به کار بگیرد که اثر تورم‌زایی نداشته باشد، تصریح کرد‌: در صورت کاهش نرخ سود تسهیلات بانکی باید نظام بانکی تسهیلات را به‌طور دقیق در بخش اشتغالزایی و تولید اختصاص دهد تا آثار اقتصادی آن مشخص شود‌.
اکثر بانک‌ها ورشکسته‌اند
حکیمی‌پور ضمن اشاره به وجود 32 بانک در نظام بانکی کشور افزود‌: وضعیت این بانک‌ها اصلا خوب نیست و اگر حسابرسی خوبی از نظام بانکی انجام شود مشخص خواهد شد که اکثر بانک‌ها ورشکسته هستند یا در مرز ورشکستگی قرار دارند‌.
وی ادامه داد‌: کاهش نرخ ذخیره قانونی خون تازه‌ای را به رگ‌های بسته نظام بانکی تزریق خواهد کرد تا قدرت مانور آنها در پرداخت تسهیلات افزایش یابد البته این طرح برای کوتاه‌مدت است و باید فکری اساسی برای بانک‌ها وجود داشته باشد‌.
این کارشناس اقتصادی ضمن اشاره به ضعیف بودن بدنه کارشناسی نظام بانکی به تسنیم گفت‌: هم‌اکنون بدنه کارشناسی و مدیریتی نظام بانکی به شدت ضعیف است و هیچ تفکری در این مجموعه وجود ندارد و عملا سیستم بانکی قلک دولت شده و هر دستوری را که دولت می‌دهد، اجرا می‌کند‌.
نظام بانکی قلک دولت شده
به گفته وی، غالب طرح‌های ارایه شده به بانک‌ها غیرکارشناسی و زیانده است بنابراین باید در کنار کاهش نرخ ذخایر قانونی جلوی فشارهای سیاسی پرداخت تسهیلات گرفته شود تا قدرت بانک‌ها افزایش یابد‌.
حکیمی‌پور ضمن اشاره به انتقادات وارده به سیاست‌های اقتصادی دولت یازدهم گفت‌: نقد اقتصاددانان به دولت فعلی این است که طی 14 ماه گذشته هیچ حرکت خاصی برای رکود و کاهش تورم انجام نشده و آنچه اعلام می‌شود با واقعیت همخوانی ندارد‌. وی در همین ارتباط به موسسات خاصی که آمارهای رشد اقتصادی و بیکاری را به رییس‌جمهور می‌دهند اشاره و تصریح کرد‌: رییس‌جمهور باید از آمار مراکز معتبر استفاده کند چراکه آمار این موسسات حتی مورد تایید بانک مرکزی و مرکز آمار هم نیست‌.
نفت بر بانک هم اثر گذاشت
این کارشناس اقتصادی همچنین با تاکید براینکه کاهش نرخ سود تسهیلات طی ماه‌های پایانی سال‌جاری به نصف رقم فعلی اصلا منطقی نیست، ادامه داد‌: شورای پول و اعتبار هرگز چنین نرخی را مصوب نخواهد کرد هرچند باید به سمتی برویم که از تعیین نرخ سود دستوری پرهیز شود چراکه نرخ سود باید با واقعیت‌های اقتصادی همخوانی داشته باشد‌.
وی البته اشاره کوتاهی هم به نوسانات جهانی نفت کرد و افزود‌: از آنجایی که در اقتصاد تمام بخش‌ها به یکدیگر وابسته هستند این پیش‌بینی هم محتمل است که با توجه کاهش نرخ جهانی نفت تغییر نرخ سود بانکی به‌طور کل منتفی شود‌.
درحالی نرخ سپرده قانونی بانک‌ها نزد بانک مرکزی در حال حاضر حدود 17 درصد است که اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس‌جمهور اخیرا از اختیار دولت به بانک مرکزی برای تصمیم‌گیری درخصوص کاهش نرخ سپرده قانونی بانک‌ها تا 10 درصد خبر داد‌.

 

تسویه بدهی دولت با تسعیر ارز در مجلس تصویب نشد

رییس کمیسیون حمایت از تولید ملی با اعلام اینکه پرداخت بدهی دولت با تسعیر ارز در لایحه خروج از رکود در کمیسیون‌های مجلس تصویب نشد، گفت‌: ماده «۳۰» این لایحه هم که مربوط به تثبیت پنج ساله واریز ۲۰ درصد درآمد نفت به صندوق توسعه ملی است، حذف شد‌.
حمیدرضا فولادگر از اتمام بررسی لایحه خروج از رکود در کمیسیون‌های تخصصی مجلس خبر داد و اظهار داشت‌: هفته آینده رای گیری نمایندگان درخصوص این لایحه انجام خواهد شد البته بعد از آن باید دو طرح الحاقی که پیشنهاد نمایندگان است نیز مورد بررسی قرار گیرد‌.
وی با بیان اینکه در روند بررسی این لایحه از نظرات تمام بخش‌های اقتصادی کشور استفاده کردیم، افزود‌: به عنوان نمونه در لایحه پیشنهادی دولت بخش‌های معدن و کشاورزی از توجه ویژه‌ای برخوردار نبود که در لوایح الحاقی نظرات مختلفی مطرح شد و در نهایت مورد تصویب قرار خواهد گرفت‌.
فولادگر در این گفت‌و‌گو از حذف ماده «30» لایحه خروج از رکود دولت خبر داد و گفت‌: نمایندگان با بررسی کامل این بند رای بر حذف آن دادند‌.
در ماده 30 لایحه خروج از رکود دولت که تقدیم مجلس شده، آمده بود‌: «به منظور خارج ساختن کشور از رکود و ایجاد رونق تولید و توسعه اشتغال و افزایش سرمایه بانک‌ها، از ابتدای سال 1393 به مدت پنج سال سهم سالانه صندوق توسعه ملی از درآمد حاصل از صادرات نفت‌خام و میعانات گازی بیست درصد
 (20 %) تعیین می‌گردد‌.»
رییس کمیسیون حمایت از تولید ملی اضافه کرد‌: البته نمایندگان مجلس در ادامه بررسی ماده «24» و «25» لایحه خروج از رکود که مربوط به تسعیر نرخ ارز بود هم تصمیماتی گرفته‌اند، تصریح کرد‌: نمایندگان با بررسی این بند از لایحه در نهایت تصمیم گرفتند آن بخش از این ماده که مربوط به پرداخت بدهی بانک مرکزی به بخش‌های مختلف است را با شرایطی تصویب کنند اما آن بخش از ماده که مرتبط به پرداخت بدهی دولت از طریق تسعیر نرخ ارز است را مورد تصویب قرار ندهند‌.

 

بروز تاثیرات کاهش قیمت نفت در بودجه
 از اواخر پاییز
یک عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با اعلام اینکه تاثیر کاهش قیمت جهانی نفت در بودجه از پایان پاییز احساس می‌شود، گفت‌: آقای روحانی در دومین لایحه بودجه دولت یازدهم از این شرایط عبرت بگیرد‌.
احمد توکلی با بیان اینکه در تعیین قیمت نفت در بودجه،‌ طرفدار «احتیاط نقصانی» است، گفت‌: قیمت نفت در بودجه سال 94 باید خیلی پایین‌تر از قیمت جهانی باشد تا این گونه در طول سال دچار مشکل نشویم‌.
وی با تایید اینکه قیمت نفت در بودجه سال 93 با احتیاط تعیین نشد و خوشبینانه بود، گفت‌: به دلیل اینکه تصور شد امکان کاهش هزینه‌ها وجود ندارد و تمایل بر تعیین بودجه تراز بود، قیمت نفت در بودجه امسال بالا تعیین شد؛ این ایراد هم به دولت و هم به مجلس وارد است‌.
نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر به تسنیم گفت‌: امیدواریم که آقای روحانی زمانی که دومین لایحه بودجه را به مجلس می‌آورد، از این شرایط عبرت بگیرد و عدد بزرگی را مبانی تصمیم‌گیری‌ها برای تعیین قیمت نفت قرار ندهد‌.
توکلی درباره این اظهارات علی طیب‌نیا، وزیر اقتصاد که گفته بود «با وجود کاهش قمیت نفت، کسری بودجه نخواهیم داشت چراکه پول نفت فروخته شده، چهار یا پنج ماه بعد وصول می‌شود»، گفت‌: حداکثر زمان وصول درآمدهای نفتی دو ماه است؛ در نتیجه در پایان پاییز تاثیر کاهش درآمدهای نفتی احساس خواهد شد البته با توجه به اینکه زمستان سردی پیش‌بینی می‌شود، احتمال افزایش قیمت نفت به دلیل افزایش تقاضا در زمستان وجود دارد‌.
وی گفت‌:‌ احتمال دارد که دولت دچار کسری بودجه نشود، البته این موضوع به چگونگی هزینه اعتبارات و منابع درآمدی از سوی دولت بستگی دارد چراکه سه چهارم سال را گذرانده‌ایم و به هیمن دلیل کاهش قمیت نفت تاثیر شدیدی در پی نخواهد داشت‌. در صورت بروز کسری بودجه نیز این کسری از کاهش هزینه‌های جاری و عمرانی جبران خواهد شد‌.

آینده دلار چه خواهد شد؟
قیمت دلار هفته آرامی را پشت‌سر گذاشت تا نمایان شود دیگر دوران نوسان‌های ناگهانی بازار ارز به سر آمده است‌.
به گزارش خبرآنلاین، قیمت دلار که از حدود نیمه فعالیت دولت دهم به یکی از خبرسازترین بازیگران اقتصاد ایران تبدیل شده بود، روزهای آرامی را پشت‌سر می‌گذارد‌.
بر این اساس و در ادامه موج خوشبینی که نسبت به مذاکرات هسته‌ای اتفاق افتاد، دلار هفته جاری را با کاهش قیمت آغاز کرد تا این ارز معتبر جهانی قیمتی کمتر از هفته ماقبل خود داشته باشد‌. قیمت دلار که در هفته گذشته در سطح 3260 تومان آرام گرفته بود در نخستین روزهای هفته جاری کاهش 20 تومانی را تجربه کرد‌.
روز سه‌شنبه قیمت دلار به روند نزولی خود ادامه داد به‌طوری که قیمتی معادل 3230 تومان در بازار آزاد داشت‌. این کاهش قیمت در شرایطی اتفاق افتاد که به زعم بسیاری از فعالان بازار خوشبینی‌های ایجاد شده نسبت به مذاکرات هسته‌ای و انتشار اخباری مبنی بر حصول توافق در مهلت باقی مانده تا سوم آذرماه زمینه افت قیمت ارز را رقم زده است‌.
در کنار این ادعا برخی فعالان بازار بر این باورند که امکان فروش ارز حاصل از صادرات به نرخ آزاد به نظام بانکی در کاهش قیمت ارز به تاثیر نبوده است‌.
موضوعی که برخی کارشناسان نیز آن را باور دارند و می‌گویند چناچه توافق هسته‌ای صورت پذیرد در کنار فروش ارز حاصل از صادرات به نرخ آزاد سبب خواهد شد دلار قیمت پایین‌تری را در روزهای آینده تجربه کند‌.


قرعه‌کشی حساب‌های قرض‌الحسنه موسسه کوثر برگزار شد
همزمان با روز تکریم خانواده و با حضور نمایندگان بانک مرکزی و نماینده دادستانی و جمع کثیری از مسوولین‌، مدیران دستگاه‌های دولتی‌، مدیران استانی‌، نمایندگان رسانه‌های خبری در مراسمی باشکوه‌، اولین مراسم قرعه‌کشی حساب‌های قرض‌الحسنه پس‌انداز موسسه اعتباری کوثر برگزار گردید‌.
رضایی مدیرعامل موسسه اعتباری کوثر قرض‌الحسنه را موجب به حرکت درآوردن اقتصاد اسلامی ذکر کرد و گفت‌: در مقابل قرض‌الحسنه که روح بخش و زمینه ساز تعالی رابطه انسان و خداوند است، پدیده مذموم ربا وجود دارد و قرض‌الحسنه‌، قرض به خداوند و دارای پاداشی بزرگ است به‌طوری که ثواب آن 18 برابر و ثواب صدقه 10 برابر می‌باشد لذا سپرده‌های مردم با هر مبلغی می‌تواند منشاء بروز اتفاقات بزرگ و ارزشمند در اقتصاد کشور باشد‌.
رضایی در انتها یادآور شد ؛ جوایز اولین دوره قرعه‌کشی حساب‌های قرض‌الحسنه موسسه اعتباری کوثر شامل 110 جایزه ویژه می‌باشد‌. که شامل یک جایزه ویژه به ارزش دو میلیارد ریال کمک هزینه نقدی خرید مسکن‌، پنج کمک هزینه خرید نقدی لوازم خانگی به ارزش200 میلیون ریال‌، شش کمک هزینه خرید خودرو به ارزش 150 میلیون ریال‌، 12 کمک هزینه خرید سرویس طلا به ارزش 100 میلیون ریال‌،14 کمک هزینه عمره مفرده به ارزش 75 میلیون ریال و 72 کمک هزینه سفر به عتبات عالیات به ارزش 50 میلیون ریال‌.

 

 
     


 

 آرشیــو صفحات

 

 

 

   

 

 آرشیــو PDF

 

 

 

   

ویژه نامه های پیشین
عناوین
1
 صفحه اول
2
 ایران
3
 اقتصاد
4
 جهان
5
 بورس
6
 جدول بورس
7
 صنعت
8
 فرهنگ و هنر
9
 فناوری اطلاعات
10
 مسکن و عمران
11
 بورس
12
 بازرگانی
13
 انرژی
14
 جامعه
15
 ورزش
16
 روزنامچه